Учениците от СМГ „Паисий Хилендарски” се класираха на първо място в първия за България и Източна Европа образователно-технологичен хакатон „Информационните технологии в ядрената наука и техника”, който се проведе на 5 октомври 2018 г. в Софийската лаборатория за иновации. Победителите получиха 200 лева и ще посетят Европейския парламент по покана на евродепутата Владимир Уручев.
Второто място бе за отбора на Националната природо-математическа гимназия „Академик Любомир Чакалов“, с награда от 300 лева, а трети са представителите на Технологичното училище “Електронни системи” към Техническия университет, които получиха 200 лева.
СМГ се представи с още един отбор, отличен за креативен дизайн. Награда за презентационни умения получиха учениците от Софийската професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов”.
Наред с индивидуалните отличия, учениците получиха удостоверения за участие, комплект ценни книги за йонизиращите лъчения и организирано посещение на двата 1000 мегаватови енергоблока на АЕЦ „Козлодуй”. На площадката на атомната ни централа те ще имат възможността се запознаят с работния процес на едно от най-модерно оборудваните ядрени енергийни съоръжения в Европейския съюз.
Хакатонът по ядрени технологии бе организиран от Българското ядрено дружество (БЯД) и Асоциацията за развитие на София, и подкрепен от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) към БАН и бизнес организации от ядрения сектор на българската икономика.
Събитието бе открито от г-жа Йорданка Фандъкова, кмет на столична община, която изрази надежда, че сред участниците може да е и „бъдещият български нобелов лауреат.” Учениците бяха приветсвани още от проф. Димитър Тонев, директор на ИЯИЯЕ на БАН, както и от д-р Младен Митев, председател на БЯД.
В лекциите по време на първата част на хакатона пред младите хора бяха представени конкретни теми от използването на информационните технологии в ядрената наука, енергетика и радиоекологията. Последвалата дискусия предизвика интересът им с обсъждането на въпроси от областта на ядрената енергетика и радиационната защита, които могат да бъдат източник на слухове и фалшиви новини.
В резултат на интензивна умствена работа и програмиране, петте ученически отбора представиха прототипите, които разработиха в рамките на 10 часа, за да отговорят на високотехнологичните предизвикателства на ядрената наука и нейните приложения в нашето ежедневие.